Instra:mental – Resolution 653 (Nonplus Records)

Zwykły wpis

O ciekawym zjawisku jakim jest trend zwracania się producentów dubstepowych czy drum and bass’owych w stronę electro pisałem już jakiś czas temu na blogu Elektropunkz.net. Teraz mamy niejako potwierdzenie tego faktu w postaci albumu Instra:mental – Resolution 653.

Istnieją gatunki muzyczne, które nie tyle co wypadają z mody czy umierają, ale powoli wychodzą poza uwagę mediów i słuchaczy, by za jakiś czas powrócić ze świeżą energią i groove’em. Przechodzą cykle zainteresowania i jego braku, ale mimo tego są wiecznie żywe i chyba nieśmiertelne.

Za taki przykład można uznać klasyczne electro. Po hossie, która nastąpiła gdy pojawił się hymn gatunku “Planet Rock” w 1982 roku, electro-funk na jakiś czas przycichł. Renesans przeżył w latach 90-tych, za sprawą świetnych produkcji najbardziej wtedy utalentowanych producentów z Drexciya. Śmierć jednego z członków tego projektu w 2002 roku można uznać symbolicznie za kolejną datę, gdy electro funk poszedł na jakiś czas w odstawkę. Gatunek bynajmniej nie umarł, bo przecież w Holandii, cały czas świetnie sobie radziły projekty “oddające swoją duszę maszynom” i dźwiękom kojarzonym z Detroit. Jednak znów uszy mediów, didżejów i publiczności zwróciły się w innym kierunku.

Dekadę później futurystyczny electro funk powraca do łask. Zaskakujące jest jednak to skąd ten hype pochodzi. Nie z Detroit, Miami czy Nowego Jorku, czyli miast z którymi był kojarzony od początku. Również nie z Hagi, która najskuteczniej ratowała gatunek od całkowitej śmierci po osłabnięciu “drugiej fali”. Tym razem przypływu zimnego electro można się raczej spodziewać z Londynu, który zawsze najskuteczniej kreował trendy w Europie.

Niemały wpływ na taki stan rzeczy ma duet Instra:metal, który po dekadzie działalności wydał w kwietniu swój debiutancki album. W 2009 roku zostali uznani przez brytyjski DJ Mag jako Best Breakthrough Producer, a już rok później zostali sklasyfikowani na 8. miejscu na Dubstep Forum. Zaczynali od drum and bass’u, a później wydawali swoje produkcje w najbardziej cenionych dubstepowych stajniach (m. in. Swamp81 uznany za najlepszy nowy label 2010). Do tej pory swoje fascynacje surowym brzmieniem 303, 808 i 909 panowie zdradzili m.in. w utworze Voyeur dla Disfigured Dubs czy już solowo Boddika na singlu dla Swamp81. Teraz wydali album Resolution 653 w swoim labelu Nonplus Records, który był chyba najbardziej oczekiwanym wydawnictwem.

Album jest bardzo spójnym dziełem, co nie znaczy jednak, że możemy się spodziewać wszystkich numerów w podobnym klimacie, wręcz przeciwnie. Z jednej strony mamy odniesienia do dotychczasowych dokonań duetu, a z drugiej penetrację nowych nurtów i zainteresowań Boddiki i Kid Dramy. Album otwiera lekko kwaśny w klimacie, doprawiony analogowymi padami “Sun Rec”. Już tutaj słychać dużą fascynację Rolandami i starymi maszynami. Drugi numer na trackliście “User”, to ewidentny ukłon w stronę electro funku. Takiego klimatu nie powstydziłyby się wytwórnie z Miami czy Detroit. “8” czy “Delta Zone”, to bardziej technoidalne numery, zmierzające już bardziej w kierunku holenderskich czy niemieckich “bunkrów” czy “tresorów”. “Waterfall”, “Arc” to lżejsze numery “na złapanie tchu”, które skłaniają do rozłożenia się w fotelu i popływaniu w arpeggiach wydobywających się z głośników. Przy “Aggro Acid”, przenosimy się prosto do Hagi i jej kwaśnych klimatów rodem z Bunker Records. Mocny numer na płycie dzięki świetnie wykręconej 303-ce z mocno synkopowanym bitem. Roland 303 był zapewne dużą inspiracją dla Instra:mental przy tworzeniu tego albumu, bo jego echa słychać w wielu numerach, a jako prowadzący motyw pojawia się jeszcze między innymi w “Talking Mono” i “Rift Zone”. Ten drugi numer to jednak ewidentny pogłos współpracy z dubstepowymi twórcami. Świetnym numerem na parkiet wydaje się być “Thomp”, z funkowo-garażowym bitem, który pojawia się jeszcze w zdecydowanie spokojniejszym numerze “Plok”. Jak w każdym dobrym albumie, tak i tutaj Instra:mental sięga do różnych “szuflad”, nadając im jednak swój charakter i nowe spojrzenie. Po złożeniu wszystkiego do kupy powstał absolutnie współczesny, ale ponadczasowy album.

Juno: http://www.juno.co.uk/products/resolution-653/419089-01/

Recenzja również opublikowana na portalu Muno.pl

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Instra:mental – Resolution 653 (Nonplus Records)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s