2.10.2010 – The Robots Riot. Battle #1: Altern 8 – Melin (Wrocław)

Zwykły wpis

Początek lat 90. Brytyjskie zespoły muzyczne tworzące nurt zwany britpop zdobyły miłośników i naśladowców na masową skalę. W tym samym czasie wstrząsana zamieszkami i protestami Wielka Brytania przechodziła głęboki kryzys polityczny. Narodziła się nowa kontrkultura. Rave był nie tylko nowym gatunkiem muzyki techno, ale także nowym sposobem na definiowanie jednostki w opozycji do dominujących wartości. Tworzyły ją dzieci dawnych hipisów i narkotyk nowej epoki – ekstazy. Początek lat 90. to gwałtowne uliczne zamieszki, nielegalne imprezy na tysiące osób, nowe komuny zwane squatami, alternatywne wizje stylu życia, to wreszcie pierwsze magazyny lifestyle’owe, które modę, muzykę, sztukę traktowały jako nośniki politycznych wypowiedzi.

Słowo ‚rave’ zostało zaczerpnięte z hitu ‚Rave On’ Buddy’ego Holly’ego z 1958 r. i oznacza gorączkowe, intensywne uczucie, które wydaje się trwać bez końca. Rave w znaczeniu imprezy zadomowił się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. Ponieważ imprezy często były nielegalne, a ich lokalizacje się zmieniały, sound systemy były mobilne – grupy raverów przewoziły je ciężarówkami w różne miejsca. Kiedy brytyjski rząd zaczął traktować tańczących w wielkich grupach (nawet do kilku tysięcy) obywateli jako społeczną anomalię i wprowadził przepisy mające na celu sparaliżowanie tego ruchu, wielu raverów opuściło Wyspy i wraz z sound systemami przeniosło się do gościnniejszej Europy. Niektórzy żyją w ten sposób do dziś.

Karolina Sulej

Altern-8 powstało w 1989 roku, pod nazwą Nexus 21, tworzyli je Mark Archer i Chris Peat. Obaj związani z breakbeat hardcore-owym brzmieniem późnych lat 80-tych, których cechą charakterystyczną były głośny połamany rytm z mocnym, głębokim basem w tle. Elementem, który wyróżniał zespół, były białe maski na twarzach i kombinezony służb zagrożenia chemicznego. Ich ówczesne brzmienie było fuzją detroit techno, chicago house, muzyki Kraftwerk z dźwiękami dogrywanymi z syntezatora Roland TB-303 oraz automatów perkusyjnych TR-808 i TR-909. Na początku lat 90-tych w Wielkiej Brytanii nastąpiła erupcja masowych rave-ów, których Altern-8 stał się jedną z największych gwiazd, występując przed publicznością nawet 25 tysięcy osób! Ich największe przeboje to „Activ-8”, „E-vapor-8”, „Frequency”, „Brutal-8-E”, ”Armageddon”, „Move my body”, „Hypnotic St-8” i „Infiltrate 202”, które szybko stały się hymnami rave-owej społeczności. W 1992 roku, utwory te znalazły się na albumie wydanym przez Network Records, pod nazwą „Full On… Mask Hysteria”. Album ten ukoronował pozycje Altern-8 obok The Prodigy, Rat Pack, 808 State czy SL2 stając się ikoną ery oldskool rave w Wielkiej Brytanii.

http://official.fm/track/157125?size=small&autoplay=1

Od Lata Miłości ’88 roku do Jesieni w 2010, projekt Altern8 ewoluował w duo Mrnex & Mark II i najeżdża Wrocław 2 października by zaprezentować dj set o sile przebicia większej niż zwolennicy i przeciwnicy krzyża razem wzięci. Ci bohaterowie legendarnych rave’ów i sceny UK techno sprowadzą na nas epicki hałas prezentując 2-godzinny set pełen klasycznych hymnów rave podpalających tłumy niczym wysokooktanowe paliwo, electro bassów uderzających w klatkę piersiową niczym kilkucalowe gwoździe oraz żywego MC dopełniającego klimatu hardcorowego rave’u.

Drugi gość wieczoru – Sunil Sharpe, naczelny Mantrap Records oraz rezydent imprez Earwiggle, zaprezentuje kilogramy najlepszych sztosów z Irlandii oraz okolic. Prawdopodobnie najlepszy technicznie irlandzki DJ, przywiezie ze sobą najmocniejszą broń jaką się posługuje – czarne winylowe pociski masowego rażenia.

Trzeci gość – Sosnadenz, to głowa warmińsko-mazurskiej placówki terrorystycznej Elektropunkz. Ten młody bojówkarz swoimi setami zjednał sobie spore grono słuchaczy w zaledwie kilka miesięcy. Jego mocna strona to mocno parkietowy groove oraz szybkie wyraźne stopy – połamane lub bite 4/4.

Tą imprezą odpalamy serię żywych gigów The Robots Riot. Jak ma być „riot”, to możemy zacząć tylko z Altern8. Oprócz wyżej wymienionych, sporą dawkę emocji zaserwują Wam lokalni aktywiści na 2 scenach – EleKtromonter, 2vV, Sozi, Notab, Senthia, Ald oraz Qb.

The Robots Riot poza imprezami („Battles”) to również seria setów („Episodes”) miksowanych przez starannie wyselekcjonowanych dj’ów oraz wydawnictwa („Acts”), na których będziecie mogli usłyszeć artystów nie tylko polskiej sceny Nu Electro.

Line-up

Main Room

ALTERN 8 (DJ Set with MrNex & Mkone – UK)

Sunil Sharpe (Earwiggle / Mantrap Rec. – IRL)

Sosnadenz (Elektropunkz – Olsztyn)
eleKtromonter & 2vV (Elektropunkz – Wro)
Sozi (Wro)

Mnml Room

Senthia (Wro)

Notab (Wro)
Qb (Wro)
Ald (Wro)
Winogron (Wro)

clubbing.wroc.pl | last.fm | gszforum | facebook | acid.pl | electroclash.pl | dnb.pl | nowamuzyka.pl | djmag.pl

2.10.2010

sobota

MELIN CAFE

ul. Szajnochy 4

BILETY:

15,- w dniu imprezy
10,- subskrybenci Elektropunkz.net

Możecie złapać wejściówki na stronach djmag.pl i electroclash.pl oraz w Radiu Luz
Kto się nie załapie pozostaje szansa na zniżkowe bilety dla subskrybentów strony www.elektropunkz.net. Nie zapominajcie o aktywowaniu Subskrypcji!
Jeśli nie dostałaś/eś maila z potwierdzeniem subskrypcji to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja poczta przekierowała tę wiadomość automatycznie do skrzynki Spam. Zajrzyj tam i jeśli tak się stało, dodaj nas do wiarygodnych nadawców.

4 uwagi do wpisu “2.10.2010 – The Robots Riot. Battle #1: Altern 8 – Melin (Wrocław)

  1. sosnadenz

    _tak js nspisałem,tak też było!!! moja czacha dalej dymi,nie wiem ile jeszcze będę chodził do tyłu. Dziękuje serdecznie za świetną imprezę i gorąco pozdrawiam!! rave on

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s