Robodrum

Zwykły wpis

Rok 1982 mówi wszystko. W Polsce stan wojenny, za oceanem w NYC powstaje Planet Rock. To właśnie w roku (i miesiącu) skomponowania przez Arthura Bakera, Afrike Bambaatee i SSF tego electrofunkowego hymu, w polskim miescie Szczecin na świat w szpitalu wojskowym przychodzi Przemek Kuduk aka Robodrum. Pierwsze fascynacje foniczne to odtwarzana do czerwoności na kasprzaku taśma z albumem „Bad” M. Jacksona (R.I.P.).

Jest początek lat 90-tych. Młoda głowa młokosa poszukuje muzycznych uciech przy hitach Technotronic, Cmc Music Factory, Snap, 2 Unlimited, Army Of Lovers, Eurythmics, Vanilla Ice, Kriss Kross. Połowa dekady lat 90tych to zwrot o kilkadziesiąt stopni, azymut obrany w kierunku wschodzącej wtedy polskiej sceny Rap i kultury hip hop. Ta na młodego Przemka wywarła wpływ ogromny. Pierwsze baggy jeansy, pierwszy kontakt z sokistami, electric boogie po pijaku i wierszokletyzm. Ale jak wiadomo jak ktos jest od wszystkiego to jest do niczego. Po pierwszych solowych akcjach rapowych w latach 98-99, pisaniu tekstów i pierwotnych podrygach producenckich pod pseudonimem Welon Przemek wchodzi w skład szczecińskiego składu rymujacego Domena Stylu… Po kilku koncertach i zmianach dochodzi jednak do wniosku, że to nie to co w muzyce interesuje go najbardziej. Choć przygoda z rapem trwała do ok 2003 roku, to na przełomie wieków Przemek odkrywa, zagłebiajac sie w historie kultury hip hop idee Zulu Nacji, breakdancing oraz coś co w jego głowie tkwi i wżarło sie już w najdalsze warstwy rdzeniomózgowia – Electro funk.

Począwszy od nadrabiania straconego czasu filmami typu Wild Style, Beat Street, Breakin, Electro Shock skończywszy na oficjalnym i osobistym namaszczeniu w roku 2005 Robodruma przez Grandmastera Afrike Bambaatee. Klamka zapadła i choć Przemek już od 2001 zaczął konstruować pierwsze electro bity (dostępne na strefach darmowych mp3 kilkunastu stron netowych) to dopiero po spotkaniu z Bambaatą dostał iluminacji i tworzenie muzyki stało sie ideałem wartym grzechu, piedestałem, wartościa wysoko ulokowaną na szczeblach pasji. Kolejne jej szczeble to zakup dwóch decków plus mixer i co się z tym wiąze, próba swoich sił w DJingu.

W tej kwestii Robodrum grając w kilku klubach szczecińskich (Alter Ego, Mezzoforte, Crossed) stara sie łączyć konkretny breakbeat z bassowym electro. Dokonania producenckie to klikanascie numerów wynikających z naprzemiennej przplatanki weny i nieweny. Przemek definitywnie stawia na jakość nie ilosc, co swój oddźwięk ma w małej ilości wydawnictw. Efektem jego działalnosci producenckiej jest album „The Message”, wydany w labelu Elektropunz. Dziś muzycznie i upodobaniowo Robodrum jest nieskoordynowany. Eklektyzm gatunkowy rozpościera sie pomiędzy słodkimi francuskimi wokalami pokroju Emilie Simon czy Daphne, ekspresyjnej Bjork, Mum, przez muzyke żydowską, bałkańską, filmową, poprzez trip hop, stary dobry polski rap, ostatnio dubstep, dekadencki electropop i clash, florydzki i progresywny basslineowy breakbeat, mroczny techstep i najjadowiciej połamany breakcore. Tak czy owak wszystko to wzięte razem nijak miało będzie się do gatunku Electro, czy pod odsłoną oldskulową czy nuskulową. Ulubione wytórnie- Monotone, Battletrax, FBI, Satamile, XOX, Dominance Electricity, Drivecom, Electrixxx. Priorytety to futurologia, ósemkowy bass przester, odpowiednie flow i tempo, kosmiczny pad, mroczny vokoder / text too speech, blip beeeep break, wiedza ezoteryczna, roboty, androidy, walka o przetrwanie, past, present, future, armageddon!!!

27 uwag do wpisu “Robodrum

 1. SweannaVierry

  Just want to say what a great blog you got here!
  I’ve been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

  Thumbs up, and keep it going!

  Cheers
  Christian, iwspo.net

 2. Pingback: page=1

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s